Wdrożenia WordPress

Wdrożenia WordPress to jedna z najprzyjemniejszych usług jaką wykonujemy(zdaniem naszych programistów). Jeżeli udało Ci się trafić na tę stronę internetową to prawdopodobnie już używasz systemu WordPress jako systemu CMS zarządzającego Twoją stroną internetową lub jesteś przekonany aby wdrożyć WordPress do swojego projektu internetowego. Jeżeli nie jesteś jeszcze przekonany przeczytaj obszerne zestawienie informacji poniżej na temat możliwości wdrożenia WordPressa w projektach internetowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z nami a doradzimy Ci jakie rozwiązanie wybrać. W AdDesign zajmujemy się kompleksowymi wdrożeniami stron opartych o CMS WordPress: od projektowania, przez uruchomienie strony internetowej na serwerze i późniejszego jej rozwoju oraz promocji . Do pracy możemy wkroczyć na każdym etapie Twojego projektu. Jeżeli potrzebujesz pomocy tylko przy konkretnym, specjalnym zadaniu przy WordPressie możemy dla Ciebie m. in..:
  • napisać pluginy wykorzystujące WordPress Plugin API  z określoną funkcjonalnością,
  • pociąć szablon według dostarczonego projektu graficznego(.psd, .ia) do wersji instalacyjnej pod WordPress,
  • zoptymalizować wydajność posiadanej przez Ciebie strony opartej o WordPress (refactoring kodu, rewizja użytych rozwiązań)
  • zoptymalizować WordPress-a semantycznie zgodnie z wytycznymi webmasterskimi wyszukiwarek (audyt SEO),
  • zwiększyć bezpieczeństwo Twojego WordPressa,
  • migrację na WordPressa z innego CMS-a.
 

WordPress jako system zarządzania treścią (CMS) strony internetowej

Wordpress to rozwiązanie dla każdego rodzaju strony internetowej

WordPress od dawna nie jest już tylko platformą blogową umożliwiającą dodawanie chronologicznie postów i śmiało można mówić o nim CMS WordPress. WordPress jest wdrażany praktycznie w każdym rodzaju projektu internetowego, zaczynając od stron wizytówkowych firm,  przez małe początkujące start-upy aż po duże ogólnoświatowe portale informacyjne.

Wdrożenia WordPress - plusy

Bardzo szybki start projektu opartego o WordPress (MVP)

Aby stworzyć prostą stronę na WordPressie tzw. minimum value product (MVP) osoba nie musi być wcale programistą i nie trzeba zatrudniać zespołu agencyjnego.  Nie będąc programistą a mając trochę chęci i czasu na czytanie tutoriali i dokumentacji jesteś w stanie uruchomić własnego WordPress-a w przeciągu kilku godzin. W uproszczonym skrócie to wystarczy zakupić serwer internetowy, domenę i je ze sobą "połączyć". Musimy dowiedzieć się jak wgrać na serwer pliki (najczęściej poprzez FTP), dowiedzieć się jak stworzyć bazę danych MySQL na naszym nowym zakupionym serwerze oraz przejść tzw. 5 minutową instalację WordPress-a.  Po tym już możemy zacząć pisać artykuły, tworzyć statyczne podstrony. W łatwy sposób ściągając wtyczki z repozytorium pluginów możemy rozbudować naszego WordPress-a o potrzebne dla nas funkcjonalności. Wtyczek w WordPressowym repozytorium znajdziemy tysiące. Możemy kilkoma kliknięciami zainstalować wtyczki umożliwiające stworzenie formularza kontaktowego, dodanie przycisków społecznościowych czy też rozbudowanie strony o forum internetowe.

Łatwy intuicyjny panel administracyjny tzw. Kokpit WordPress

Panel administracyjny WordPress-a w najnowszych jego odsłonach (4.x.x) zostawia w tyle wszystkie inne systemy zarządzania treścią. Programiści pracujący nad WordPressem dołożyli wszelkich starań aby administrowanie treścią naszej strony było bardzo przyjemne i  nie sprawiało żadnych kłopotów.  Panel jest intuicyjny, większość działań wykonywana jest AJAX-em(czyli bez zbędnego przeładowywania strony) i co najważniejsze panel ten jest responsywny (RWD - responsive web design) czyli dostosowujący swój wygląd do wszystkich urządzeń(smartphone, tablety, netbooki, komputery stacjonarne)

Niezależny system szablonów

Wdrażając WordPress do obsługi swojej strony internetowej już na starcie oddzielasz treść strony od jej wyglądu. Instalując darmowy szablon, kupując płatny szablon  czy też zlecając zaprojektowanie szablonu WordPress-a przez agencję jednym kliknięciem myszy możesz go zainstalować w panelu administracyjnym i zmienić wygląd strony pozostawiając wprowadzoną treść. Należy pamiętać jednak, że najlepiej sprawdzają się rozwiązania napisane dedykowanie pod projekt.  Funkcjonalność szablonu będzie przemyślana i wydajna. Nie będzie nas ograniczała architektura przyjęta przez twórcę szablonu uniwersalnego, szablon nie będzie zawierał niepotrzebnych funkcji, które prawie zawsze ograniczają jego wydajność.

System wtyczek WordPress rozszerzających podstawową funkcjonalność

Jeżeli potraktujemy WordPress jako aplikację MVC (Model-View-Controller, pol. Model-Widok-Kontroler) to:
  • System WordPress-owej hierarchii szablonów będzie naszym kontrolerem,
  • Szablony będą widokiem,
  • Wtyczki(pluginy) będą naszym modelem.
W dużym skrócie i poglądowo model jest odpowiedzialny za manipulację danymi np. pobieranie tych danych z bazy danych i przerabianie wg naszych potrzeb, zapisywanie tych danych do bazy danych.  np. wtyczka dodająca system formularzy (najpopularniejsza na świecie darmowa wtyczka formularza kontaktowego to Contact Form 7, płatny dobry system formularzy to Gravity Forms) na naszym WordPressie.  Z doświadczenia przy większych, rozwojowych projektach polecamy jednak dedykowane, proste rozwiązania bez zbędnych opcji. Nadmierna ilość wtyczek zainstalowanych jednocześnie przeważnie powoduje spadek wydajności, funkcje są duplikowane, często nie współgrają ze sobą bo rożni autorzy wtyczek przyjmują różne wzorce projektowe.

Darmowa możliwość rozwoju strony na etapie początkowym

Dzięki wspomnianym powyżej wtyczkom WordPress w prosty sposób pozwala nam rozszerzyć swoją funkcjonalność za darmo wraz z rozwojem projektu. Jeżeli chcemy dodać do strony forum w repozytorium znajdziemy kilka gotowych rozwiązań np. bbPress, forum które kilkunastominutową konfiguracją możemy dodać do swojej strony.  

Wdrożenia WordPress - minusy

(samodzielne wdrożenia wordpressa)

Przy składaniu strony z klocków (a wiesz, że przy niewielkich chęciach się da to zrobić samemu) pewne jest jednak jedno, że w internecie nie istnieją na tyle uniwersalne pluginy czy też szablony WordPressa, które spełniłyby wszystkie Twoje oczekiwania względem Twojego projektu internetowego. Pomimo, że autorzy wtyczek i szablonów starają się pisać je wg uniwersalnych wytycznych to nie są w stanie zadowolić wszystkich. Jeżeli nie  zdecydujesz się na dedykowane rozwiązania wraz z dodawaniem kolejnych wtyczek część może ze sobą konfliktować, nie będziesz w stanie całościowo zoptymalizować strony pod wyszukiwarki a wydajność Wordpressa będzie spadała. Aby silnik WordPressa działaj jak należy najlepiej zaprojektować całościowo system, wtedy znakomicie sprawdzi się w nawet bardzo dużych projektach, dla których liczy się ciągłość szybkiego działania z możliwością łatwej rozbudowy.
Daniel Wlaźlak Autorem tego artykułu jest: Daniel Wlaźlak @wlazlak